Rød flourserende VISIBLE XTREME 2-I-1 Jakke
Fluorescerende 2-i-1 arbejdsjakke sikrer synlighed og fleksibilitet året rundt. Passer til jer, der har brug for praktisk overtøj med pålidelig beskyttelse.
- EN 20471-certificeret synlighed
- Aftageligt foer og hætte
- Tapede, vandtætte sømme
- Praktiske lommer og logo-adgang
Jakken styrker sikkerhed og samarbejde – et robust valg til varierende arbejdsopgaver og skiftende vejr.
Fluorescerende 2-i-1 arbejdsjakke med synlighed
Helårsløsning med fleksibilitet
Jakken passer til udendørs arbejdsopgaver året rundt. Det aftagelige foer giver fleksibilitet ved temperaturskift. En skjult, aftagelig hætte beskytter mod pludseligt regnvejr. Materialet er slidstærkt, så jeres personale får pålidelig beklædning – uanset opgave eller sæson.
Sikkerhed og synlighed i drift
- EN 20471-certificeret, god synlighed i mørke
- Reflekser på bryst, skuldre og ærmer
- Tapede sømme og dobbelt vindfang
- Vandsøjletryk over 8.000 mm, åndbarhed 5.000 g/m²/24 h
- 2-vejs lynlås, justerbare manchetter og snøretræk
Gennemtænkte detaljer til hverdagsbrug
Med sikkerhedslommer til mobil og værktøj samt lynlåslommer ude og inde har medarbejderne det nødvendige ved hånden. Adgangen i ryggen gør det nemt at tilføje jeres logo, hvilket giver ensartet profilering uden ekstra besvær.
Ryglængden på 77 cm (str. L) giver god dækning uden at hindre bevægelser. Jakken samler flere funktioner i ét stykke tøj – færre lag at indkøbe, færre udskiftninger. Vi rådgiver jer om valg af pasform og synlighed til forskellige arbejdsfunktioner.
I får en robust løsning, der skaber sikkerhed og synlighed – fra varemodtagelse til gårdservice. Se hele sortimentet af arbejdsjakker og overtøj.
Ofte stillede spørgsmål
Her besvarer vi de mest almindelige spørgsmål om denne jakke.
Kan foeret vaskes separat?
Ja. Foeret kan maskinvaskes ved op til 60 °C, også i industrivask. Brug lav varme til tørretumbling for at bevare materialet.
Hvordan er størrelsen?
Jakken har normal pasform, og de fleste vælger deres standardstørrelse. Det aftagelige foer giver ekstra rummelighed, så den også kan bæres over en uniform.
Er jakken vandtæt nok til heldagsregn?
Jakken har tapede sømme og et vandsøjletryk på over 8.000 mm. Den klarer kraftig regn det meste af dagen. Ved længerevarende voldsom regn anbefaler vi ekstra regnoverdel.
| Brand | Elka |
|---|---|
| Produkt | Jakke |
| Mand/unisex ell. dame | MAND |














