
Kentaur Sorte bukser - ekstra længde
Sorte bukser i ekstra længde – velegnet til receptionister og frontpersonale, hvor pasformen skal være præcis. Designet med slidstærkt stof og detaljer, der holder til daglig brug og industrivask.
- 96 cm benlængde til høje brugere
- Slidstærk polyester/bomuld
- Industrivaskbar ved 60°C
- Fire funktionelle lommer
Et fordelagtigt valg når jeres team har brug for ensartet udseende, holdbarhed og en sikker pasform – vagt efter vagt.
Sorte bukser i ekstra længde til fronten
Høje medarbejdere skal se professionelle ud fra første til sidste time. Ekstra benlængde på 96 cm sikrer, at bukserne sidder pænt – uden buk eller folder – så frontpersonalet får et ensartet udtryk.
Holdbar komfort hele vagten
Bukserne har klassisk jeansfacon med fast linning, bæltestropper og lynlåsgylp. Stoffet er 65 % polyester og 35 % bomuld (245 g/m²), så de holder formen og kan vaskes industrielt ved 60 °C. Den sorte farve er testet for at bevare nuancen, selv efter mange vaske.
- Skridtlængde 96 cm – velegnet til høje brugere
- Farveægte sort, industrivaskbar
- To rummelige forlommer og to baglommer
- Fast linning, bæltestropper og lynlåsgylp
Match virksomhedens profil
Bukser i samme stil giver et ensartet look blandt receptionister, tjenere og lobby-medarbejdere. Det slidstærke stof og robuste syninger betyder færre udskiftninger og gør genbestilling nemt for leder eller indkøber.
Vil I sikre en professionel linje og færre bekymringer om pasform, guider vi jer gerne. Se alle arbejdstøjsbukser her på tjenerbukser. Vi står altid klar med rådgivning – nordisk, imødekommende og ukompliceret.
Ofte stillede spørgsmål
Her får du svar på de typiske spørgsmål om sorte bukser med ekstra benlængde.
Er materialet egnet til pletudsatte miljøer?
Ja, polyesterindholdet gør stoffet slidstærkt og modstandsdygtigt over for pletter. Bukserne klarer industriel vask ved 60 °C samt let dampning. De holder formen og farven.
Hvordan vælger jeg korrekt talje vs. benlængde?
Mål både talje og benlængde, og brug størrelsesskemaet. Har jeres team særlige behov, tilbyder vi vejledning og hjælp til opmåling, så alle får en god pasform.
Beholder farven efter mange vaske?
Bukserne er syet i farveægte materialer, testet til professionel brug. Sortheden holder sig gennem gentagne vaske, så nye og gamle dele matcher godt i teamet.
| Brand | Kentaur |
|---|---|
| Produkt | Bukser |
| Mand/unisex ell. dame | UNISEX |
















