

Sort stretch Premium lang dame blazerjakke
Sort stretch-blazerjakke udviklet til frontdesk med fokus på bevægelsesfrihed og et ensartet udtryk. Jakken er velegnet til reception, hotel og restaurant, hvor holdbarhed og kvalitet er vigtig.
- 4-vejs stretch for fri bevægelse
- Ekstra lang ryg – 68 cm i str. 38
- Slidstærk uldblanding
- Praktiske inder- og yderlommer
- Mulighed for broderet logo
Jakken matcher Premium-serien og hjælper jeres team med at fremstå professionelt og trygt dag efter dag.
Sort stretch-blazerjakke til frontdesk
Vi anbefaler denne blazerjakke til receptioner, hvor frontpersonalet har brug for bevægelsesfrihed og et ensartet look. Materialets 4-vejs stretch og ekstra ryglængde på 68 cm i str. 38 giver dækning, også under travl check-in. Jakken matcher også resten af Premium-serien.
Stof og egenskaber
Blandingen af 60 % virgin uld, 36 % polyester og 4 % elastan giver slidstyrke og farveægthed. Stoffet er smuds- og vandafvisende, holder sort farve flot og er antikrøl, så den let kan dampes efter vask ved 30 °C.
Praktiske detaljer i hverdagen
- 4-vejs stretch for fri bevægelse i receptionen
- Ekstra lang ryg, 68 cm i str. 38, giver fuld dækning
- To-knaps lukning og flere lommer – både udvendigt og indvendigt
- Høj pilling-score, så den ser ny ud vagt efter vagt
- Kan styles med øvrige dele fra Premium-serien
Vi tilbyder personlig rådgivning om størrelser og pasform – enten via måleguide eller opmålingsmøde. Der er mulighed for gratis korrektur og tilbud på broderi af jeres logo. Se mere om Logotryk og broderi af logo.
Kombinationen af materialer og vaskbarhed mindsker behovet for udskiftning. Takket være nordisk design passer modellen til flere kropstyper og kan nemt indgå som arbejdstøj på både hotel og restaurant.
Ofte stillede spørgsmål
Her svarer vi på de typiske spørgsmål om jakken.
Hvordan klarer jakken daglig brug og mange vaske?
Med sin høje pilling-score og smudsafvisende overflade bevarer jakken form og farve, selv efter hyppige vaske ved 30 °C. Antikrøl-funktionen gør den let at holde præsentabel.
Kan vi få broderet logo?
Ja, vi tilbyder både logotryk og broderi. I kan modtage gratis korrektur og et uforpligtende tilbud, så vi sikrer det rette udtryk til jeres team.
Hvordan vælger vi rette størrelse?
Vi rådgiver jer gerne – enten via størrelsesguide eller opmålingsmøde. Den ekstra længde skaber god bevægelsesfrihed for al reception- og frontdesk-arbejde.
Se hele udvalget af arbejdstøj til hotel og restaurant. Kontakt os – så klæder vi hele teamet professionelt på.
| Brand | Greiff |
|---|---|
| Produkt | Blazer jakke |
| Serie | Premium |
| Mand/unisex ell. dame | DAME |















